Tartu ülikooli eesti keele tekstiõpetuse lektor ja kutseline toimetaja Riina Reinsalu on lõigu ülesehitust võrrelnud legokomplekti klotside ühendamisega, millel on palju sarnasusi. Ploki ehk lõigu moodustamiseks on esimene vajalik klots tuumlause. Sellele järgnevad teised klotsid ehk tugilaused, mis peavad olema kindla süsteemi järgi kokku laotud. (Reinsalu 2021: 72–73, 77)
Tema sõnul eristatakse lõigu puhul sisu- ja sidelõike. Neist peamine ehitusplokk on sisulõik, mille ülesanne seisneb põhiteabe edasiandmises ehk kirjeldamises, võrdlemises, hinnagute andmises jms. Sidelõigu ülesanne on aga toimida ühenduslülina, mis võiks korrastada mõttekäiku ehk võtta teema ühe lause abil kokku, mis on sageli peatüki alguses või lõpus. Sisulõigu moodustavad nimelt tuum- ja tugilaused, kus on olulisem üksikasjalikum teave. Tuumlause eesmärk on kanda sisulõigu peamist mõtet ja info otsimise lihtsustamiseks on see üldjuhul lõigu algusosas. Tugilaused on abiks aga tuumlause edendamisel, et arendada selle põhiväidet. (Reinsalu 2021: 72–73)
Lisaks tuumlause ja tugilausete õigest paigutusest, on samavõrd oluline, et lausete vahel oleks sidusus ehk need oleksid omavahel seotud. Seda on võimalik saavutada näiteks tähendusseoste ehk sõnakorduste, sünonüümide, vastanduste jms abil. Teksti on võimalik tervikuks muuta ka tugilausetes kasutataud mitmuse esimese pöörde vormi abil (Leiame, vahel me). Samas tasub tähelepanu pöörata sellele, et sidendite ja muude seosesõnadega ei tasu liiale minna, vaid kasutada neid piisava sidususe saavutamiseks. (Reinsalu 2021: 75–76)
Kuna lõigud liigendavad teksti, siis tuleb otsustada ka lõigu pikkuse üle. Nii nagu varieerub lõigu pikkus varieerub ka lõikude arv, mistõttu kindlat reeglit pole. Küll aga võib eeldada, et sisulõik on pikem. Vajalik on lõike üksteisega ühendada. Seega peab tuumlaused ja tugilaused tervikuks siduma ja pärast seda valima sobiv vorming. (Reinsalu 2021: 76–77)
____________________________________________________________________________________________________________
Allikas
Reinsalu, Riina 2021. Lõik kui teksti ehitusplokk. Oma Keel, 2, 72–77.
No responses yet