keel

Eelmises, 8. novembri blogipostituses tegime algust suulises suhtluses häirivate nähtuste kategooriate tutvustamisega. Need esimesed neli kategooriat olid sõnavara, arusaamatu keel, suhtlusviis ja kirjekeele normist hälbimine. (Saul 2022) Seekord saad teada, mida nendes intervjuudes veel häirivate nähtustena nimetati.

Meenutuseks eelmise nädala postitusest:
Kõik saadud vastused on koondatud kategooriateks, mille hulka on arvestatud nii need vastused, mida intervjueeritavad ütlesid, et häirib neid endid keeles, kui ka need, mis võiks nende arvates inimesi üldiselt häirida. Olgu öeldud, et sõnavara, nii nagu seda kasutasid informandid, on tekstis esitatud kaldkirjas. Lisaks kasutatakse näidete esitamisel koode, nt M20, millest M tähistab meest ja 20 vanust. Autor on alati märgitud tähega A. (Saul 2022: 19, 21)

Seega – viies kategooria on ISIKLIKUD TEEMAD, kuhu alla on koondatud sellised vastused nagu inimestel puudub taktitunne ning kui räägitakse sellistest teemadest, millest ei peaks avalikult rääkima.

Näide:
N26: {mhmh.} siis ma võin isegi enda: enda vel: puhul lisada, et=ää, et mulle näiteks ei meeldi, kui inimestel puudub taktitunne, et nad näiteks küsivad mingisuguseid selliseid asju, millele sa nagu ei taha vastata ja siis=sa kuidagi annad neile märku sellest, et sa ei taha nagu sellel teemal rääkida, aga nad ikka: pressivad ja noh peale, et=noh ikka küsivad nagu sinu=käest {seda}, noh jah=et. selliseid ee inimesi on suht palju. ja ma arvan=et teisi see häiriks ka.
A: a mis ää, mis võiks olla need teemad, mida küsitakse, millele inimesed üldiselt vastata ei taha? sinu arvates.
N26: ää tava- noh, kas sen ee seotud nagu: isikliku eluga või=se on seotud tööga nagu sellised küsimused=et näiteks=et=ä küsitakse näiteks=et aa miks sa siiamaani ei ole abielus. noh et see on minu asi, miks ma ei ole abielus eksju ja ma arvan=et mitte aind mind, vaid ee teisi ka häirivad sellised küsimused, et see on ilmselge nagu selline: noh {-} natuke noh liiga: isiklik võib=olla asi, et=ää, et siis noh võib=olla mingisugused sellised küsimused, mis on seotud ää et=ää noh palgaga või=noh, no mind isiklikult nagu palga=küsimused väga ei häiri=aga ma tean inimesi, keda häirivad se- sellised küsimused ja noh=et mm noh, et ühesõnaga, kui jah=et=ee üldistada nimodi=et et=sis häirivad ää teiste inimeste puhul siukesed küsimused, mis kuidagi:, millele inimesed ei taha ise vastata, a:ga see inimene kes küsib, ta nagu ikka: tahab seda vastust nagu saada, et no=noh=et ühesõnaga ma ei tea, kuidas sõnastada seda paremini. (Saul 2022: 33)

Kuues kategooria on SINA/TEIE VALIK. Kaks paari ütlesid, et kas neid ennast või teisi võiks häirida see, kui võõra inimese poole pöördutakse väga familiaarselt ja pole selge, kuidas inimene soovib, et tema poole pöördutakse.

Näide:
M24: ― ― ― ää ma lslt ((lihtsalt)) mõtlesin kui=see haakub sinu küsimusega on=ää on nagu see teietamise küsimus, mis on ää väga tugevalt mulle tundub põlvkondadeülene ja kõik=ää ametliku suhtluse kaudu on ää ää on seda alati väga keeruline ennustada, kuidas inimene soovib, et tema poole pöördutakse, kuidas suheldaks. ja=ja see põhjustab ää ää mõlemal ää mõlemas äärmuses nagu konkflikte. et kui=ka liiga ametlikult pöörduda, võib mõni nagu, noh=mitte ärrituda, aga siiski olla selline ebameeldivalt reageerida ja=ja vastupidi ka=et se=n siuke lõputu ää lõputu jah {ntuke} ((natuke)) keeruline küsimus mulle. (Saul 2022: 34)

Seitsmes kategooria on ÜLDIST SUHTLUST PUUDUTAVAD KÄITUMISED, mille alla on koondatud häirivad nähtused, mida ütlesid 4 paari: oleneb, kuidas käitud; kuidas inimesega räägid; inimene ei süvene juttu ja ei kuula; ei suhelda üksteisega ega käida külas; inimesed on kadedad teiste inimeste peale.

Näide:
A: ja mis=te arvate, mis=sinna ebaviisakuse alla võiks minna.
M21: see:, [kuidas]=sa inimesega räägid. no=se=
N24:          [{-}]
N24: =hoiak jah.
M21: s- see võib=olla läheb nüd=natuke käitumise alla ka=
N24: =jaa.
A: mhmh?
M21: aga jah see=et kuidas=sa rõhutad, kuidas sul on ned hääletämbrid paigas, ee midagi sellist noh, ma arvan. nimodi selline mõte mul on lihtsalt präegu. (Saul 2022: 34)

Ja kaheksas kategooria on MUUD HÄIRIVAD NÄHTUSED, mis ei sobinud ühtegi eelnevasse kategooriasse, kuid siiski nimetati – hinnangu andmist, öeldis tahab automaatselt lause lõppu minna, keelelist kommenteerimist, liigne keelte segamine, tagaklatšimine, sarkasmi kasutamine, häirib terve inimene.

Näide:
N24: ääm no: mind häirib näiteks see, mis=ma ka enda puhul panen tähele ja=mida ma üritan ää parandada=ku=ma=seda enda puhul nään, et=ää ilmselt see on teise keele mõjutusest, aga: eesti keeles öeldis=on lause alguses, t=mina tegin seda. aga: tahab automaatselt juba tulla=et see öeldis tahab=nagu lause lõppu minna. see noh=järjekord ää nagu lauseehitus on muutunud. ― ― ―
― ― ―
N24: =üldiselt põhimõtteliselt, et=sa ta=nagu mitte mina tegin, vaid vaid on juba: terve lause ära ja siis umbes tuleb lause lõpus=et tegin. et=seda tegin, mitte=et tegin seda. (Saul 2022: 35)

Nüüd on lahti seletatud kõik nimetatud häirivad nähtused ja nende kategooriad. Kuidas Sulle tundub – kas oleksid ka ise midagi neist enda jaoks häirivana nimetanud? Kas mõni nimetatud nähtus tuli Sulle üllatusena? Kui jah, siis milline?

________________________________________________________________________________________________________________

Allikas

Saul, Mailis 2022. Suhtluse häirivad asjaolud: intervjuud 20–30aastaste Lõuna-Eesti noortega. Bakalaureusetöö. Tartu: Tartu Ülikool.

Kategooriad:

Tags:

No responses yet

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga