Kirjuta & Räägi eesti keele õpetaja Agnes räägib, miks ta on valinud eesti keele, kuidas leida kirjutamises mõnu ja miks on grammatika õpetamine paras väljakutse.
Agnes on lõpetanud Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse bakalaureuse ning praegu õpib ta magistris eesti keel õpetajaks. Eesti keele õpetamist alustas ta 2021. aasta sügisel.
Miks eesti keel?
Kui mitte mina, siis kes muu? Mulle meeldib eesti keel, et sel on nii palju võimalusi millegi väljendamiseks ja seda saab teha eri moel. Mitte kunagi ei saa eesti keeles sõnad või laused otsa või need igavaks jääda.
Mis on eesti keele õpetamisel sinu jaoks väljakutsuv?
Kindlasti on väljakutsuv (eriti muukeelsetele) õpilastele õpetada grammatikat. Grammatikas on nüansse, mida on ka emakeelsel oskajal keeruline endale teadvustada või teistele selgitada. Arvestades veel asjaolu, et eesti ja vene keel erinevad nii häälduse, ortograafia ja käänete poolest. Seetõttu püüan ka õpilastele südamele panna, et grammatikat ei saada selgeks ainult kooli- või eratunnis, keelega tuleb tegeleda ka väljaspool seda. Suureks abiks on kindlasti keelesõbra leidmine, raamatute lugemine või televisiooni vaatamine.
Miks olla eraõpetaja?
Võimalus tegeleda ühe või paari õpilasega korraga, mistõttu on eesti keele õpetamine ka õpetaja jaoks rohkem fokusseeritud ja vabam. Kui tahta minna õpilasele mingisuguse keerulise teemaga süvitsi, siis ka selleks leiab aega.
Mis on sinu eesti keele/kirjanduse lemmikteema?
Eesti keeles on mind alati kõnetanud sünonüümia. Nimelt see, kuidas ühel sõnal võib olla mitu erinevat tähendust ja kuidas mitu sõna võivad olla omavahel sünonüümid.
Kirjanduses huvitab mind enim luule, sest luules on nii mitu erinevat tasandit, kuidas sellele läheneda. Ka selle üle võib lõpmatuseni mõtlema ja arutlema jääda, kas luule peaks edasi andma konkreetset sõnumit või see võib olla lihtsalt sõnaline looming. Mõlema teema paremaks tajumiseks tuleb jällegi palju lugeda ja iseseisvat tööd teha.
Miks Kirjuta & Räägi?
Kirjuta & Räägi-l on südamelähedane missioon viia eesti keel uuele tasemele – see jõuaks üha rohkem noorteni, kes on ühtlasi meie tulevik. Meie meeskonna eripäraks on kindlasti nooruslikkus ja uuenduslikkus.
Kuidas olla parem kirjutaja?
Kirjutamise mõnu algab siis, kui teed enda jaoks midagi tähenduslikku. Mina leidsin tee kirjutamiseni, kui tahtsin enda tunnetest vabaks saada. Päeviku pidamine tundus olevat hea mõte. Sealt edasi jõudsin aga omaloominguni ja sellest ajast saati olen kirjutamist (eelkõige kui protsessi) ning seejuures ka keelt rohkem teadvustanud. Seega vali enda jaoks tegevus, kus Sa saad või pead end kirjalikult väljendama ja tee seda järjepidevalt. Pärast seda ei tundugi kirjutamine vastuoluline ja on suur tõenäosus, et hakkad ka õigekirjale tähelepanu pöörama.
No responses yet