Eesti keel on omapärane keel, mis eristub paljudest teistest keeltest. Ühtlasi kajastab eesti keel eesti rahva ajaloolist ja kultuurilist pärandit. Samuti on palju keeleõppijaid ja uurijaid, kes soovivad seda keelt õppida. Toome välja viis olulisemat eesti keele eripära.

Esimene silmapaistev omadus on käändesüsteem ehk meil on 14 käändsõna. Käänete ülesanne on täpsustada nimisõnade rolli lauses ehk käänded muudavad eestikeele veelgi väljendusrikkamaks ja täpsemaks. Näiteks võib nimisõnal „laud“ olla „laual“ (alalütlev kääne), mis tähendab „laua peal“, või „lauas“ (seesütlev kääne), mis tähendab „laua sees“.

Teine eriline omadus on sõnade järjekord, mis tähendab, et sõnade järjekord lauses oleneb nende tähtsusest. Enamasti paikneb peamine tegusõna lause lõpus, mis annab sellele rõhu ja olulisuse. Selle abil on võimalik rõhutada ja täpsustada mõtteid. Nii võib lause „Kati sai eesti keeles viie“ rõhutada hinnet „viis“, seevastu lause „Eesti keeles sai viie Kati“ rõhutab, et just Kati sai sai teiste õpilaste seas viie. Loe sõnade järjekorrast lausest lähemalt siin!

Kolmas eripära on võime liita kokku mitu sõna üheks pikaks sõnaks. Liitsõnad võimaldavad luua väga spetsiifilisi termineid ja mõisteid, mis teevad eesti keele mõnikord pikemaks kui paljud teised keeled. Näiteks „lennukisõit“ või „laulukirjutaja“ on liitsõnad, kus esimene sõna annab täpsema tähenduse uuele sõnale.

Neljas eripära on hääldus. Eesti keeles on mitmeid helilaade, näiteks täishäälikute pikkuse eristamine. See tähendab, et lühike ja pikk täishäälik võivad muuta sõna tähendust. Näiteks sõna „emal“ ja „eemal“ erinevad just pikkuse poolest ja seetõttu loovad sõnale uue tähenduse.

Viies eripära on eesti keele väljendusrikas sõnavara, mis muuseas kajastab rahva loodust, kultuuri, igapäevaelu, traditsioone ja tavasid. Paljud sõnad on seotud kas metsade, järvede ja rannikuga, mis on oluline osa Eesti maastikust ja kultuurist. Näiteks on sõna „koduõlu“ traditsiooniline jook, mis on oluline osa Eesti kultuurist.

Need on vaid mõned näited eesti keele eripäradest. Soovid eesti keele maailma veelgi rohkem avastada? Kirjuta & Räägi blogi on parim koht eesti keele avastamiseks! Loe meie varasemaid blogipostitusi siin!

Kategooriad:

Comments are closed