Peagi on 12. klassi õpilastel käes üks raskeimaid perioode koolitee jooksul – sooritada riigieksamid. Palju vaeva on juba nähtud, nüüd on ees vaid lõpusirge. Küll aga tuleb paralleelselt eksamitega mõelda ka sellele, mis saab edasi, kui kool on lõpetatud. Kas minna edasi õppima? Kui jah, siis mida? Minna tööle või avastada elu mujal maailmas? Küsimusi ja valikuid on kindlasti palju.
Tänases blogipostituses teeme väikese ülevaate sellest, kus ja mis erialadel saab õppida eesti keelt, kirjandust või muud sarnast ala siis, kui gümnaasium on lõpetatud. Kindlasti ei ole need valikud ainukesed, kuid toome välja ühed põhilisemad. Juhime tähelepanu ka sellele, et igal erialal on lisaks siin nimetatud sissesaamistingimustele võimalik koguda ka lisapunkte, millel on omad kriteeriumid. Neid saab igaüks soovi korral ise uurida vastavatelt lehekülgedelt, mille viide on lisatud iga eriala lõppu.
Eestis on kaks ülikooli, kus bakalaureusetasemel saab eesti keelega seonduvaid erialasid õppida. Täna vaatame, mida põnevat pakub meile Tartu Ülikool. Tasub tähele panna, et iga eriala õpe toimub päevaõppes ning pühenduda tuleb kolm aastat (Tartu Ülikool a; Tartu Ülikool b; Tartu Ülikool c; Tartu Ülikool d).
Üks Tartu Ülikoolis valitavatest erialadest, mis puudutab väga otseselt eesti keelt, on eesti ja soome-ugri keeleteadus. Seal on võimalik valida seitsme erineva suuna vahel, sh eesti keel ja eesti keel võõrkeelena. Seal õpid sa eesti keelt väga erinevatest nurkadest. Näiteks seda, kuidas väljendada ennast akadeemiliselt korrektselt nii suulises kui kirjalikus suhtluses, õpid eesti keele lauseõpetust, saad teada, mis on foneetika ja fonoloogia ning kuidas analüüsida internetikeelt. Kui Sind kõnetab see eriala, siis selleks, et seda õppima minna, on Sul kaks valikut:
- Pead kirjutama motivatsioonikirja (25%) + arvestatakse eesti keele riigieksami tulemust (75%).
Selleks, et erialale sisse saada, on vaja kokku saada 80 punkti. - Oled osalenud erinevatel keeltega seotud olümpiaadidel. (Tartu Ülikool a)
Tartu Ülikoolis on võimalik õppida ka kirjandust ja kultuuriteadusi. Seal on võimalik valida nelja eriala vahel, millest üks on kirjandus. Kui otsustad selle suuna kasuks, saad teada palju eesti kirjanduse ajaloost, õpid analüüsima luuletekse ja saad teada, mis on oluline maailmakirjanduses. Võimalik on valida kahe tingimuse vahel:
- Motivatsioonikiri (30%) + eesti keele riigieksam (70%).
Kui kogud kokku 80 punkti, oledki erialal sees! - Oled osalenud erinevatel olümpiaadidel. (Tartu Ülikool b)
Tartu Ülikoolis saab õppida ka sellist ala nagu humanitaar- ja sotsiaalainete õpetamine põhikoolis. Seal on Sul valikus viis suunda ja Sinu otsustada jääb see, millise neist valid. Üks neist on eesti keele ja kirjanduse suund. Seal õpid Sa näiteks lastekirjandust, kuidas analüüsida etendusi ja arutlete, milline on keel tänapäeva ühiskonnas. Kui oled selle õppekava läbinud, saad õpetada põhikooli teises ja kolmandas kooliastmes eesti keelt ja kirjandust. Mida aga peab tegema, et sinna kandideerida? Oluline on läbida paarisintervjuu (40%), arvestatakse ka eesti keele riigieksami tulemust (40%) ja matemaatika riigieksami tulemust (20%). Sissesaamiseks on vaja koguda 80 punkti. (Tartu Ülikool c)
Tartu Ülikooli valikus on veel keeled ja mitmekeelsus koolis. Selle eriala õpe toimub Narvas. Õppida saab nii eesti keelt teise keelena kui keelekümblust. Esimesel juhul õpid näiteks eesti keele lauseõpetust, sõnavara ja vormiõpetust, kuid keelekümbluse puhul näiteks keelekümbluse aluseid ja aktiivõpet. Mida on vaja aga sissesaamiseks teha? Sul on kaks varianti:
- Pead läbima sisseastumisintervjuu (100%).
- Oled varem käinud olümpiaadil või võistlusel. (Tartu Ülikool d)
Nagu näha, on Tartu Ülikoolis valikuid päris mitmeid. Järgmisel korral vaatame, mida põnevat pakub meile Tallinna Ülikool.
Kas mingi neist valikutest kõnetas Sind juba praegu? Anna meile teada!
________________________________________________________________________________________________________________
Allikad
Tartu Ülikool a. Eesti ja soome-ugri keeleteadus. Bakalaureuseõpe; https://ut.ee/et/oppekavad/eesti-ja-soome-ugri-keeleteadus-0. Vaadatud 7.04.2024.
Tartu Ülikool b. Kirjandus ja kultuuriteadused. Bakalaureuseõpe; https://ut.ee/et/oppekavad/kirjandus-ja-kultuuriteadused. Vaadatud 7.04.2024.
Tartu Ülikool c. Humanitaar- ja sotsiaalainete õpetamine põhikoolis. Bakalaureuseõpe; https://ut.ee/et/oppekavad/humanitaar-ja-sotsiaalainete-opetamine-pohikoolis. Vaadatud 7.04.2024.
Tartu Ülikool d. Keeled ja mitmekeelsus koolis. Bakalaureuseõpe; https://ut.ee/et/oppekavad/keeled-ja-mitmekeelsus-koolis. Vaadatud 7.04.2024.
Comments are closed