Eelmises blogipostituses vaatasime põgusalt, mida pakub eesti keele vallas Tartu Ülikool. Saad need üle vaadata siit. Täna keskendume aga Tallinna Ülikoolile ja tutvume kolme erineva erialaga. Nagu eelmiselgi korral, toome välja ka tingimused, millega neile erialadele kandideerida saab.
Tore uudis on see, et kahe esimese Tallinnas pakutava eriala puhul on võimalik saada lisapunkte varem tehtud vabatahtliku töö eest ning neid on võimalik õppida vaid päevaõppes, kus tuleb pingutada kolm aastat. (Tallinna Ülikool a; Tallinna Ülikool b) Seevastu pedagoogika eriala on võimalik õppida kas päeva- või sessioonõppes, kuid õpe kestab samuti kolm aastat (Tallinna Ülikool c).
Tallinna Ülikool pakub ühe võimalusena õppida eesti keelt ja kirjandust. Seal saad teadmisi näiteks eesti keele struktuurist, kirjakeelest, ajaloost, rahvaluulest ja vanemast eesti kirjandusest. Sissesaamisel arvestatakse eesti keele riigieksami tulemust (40%), tuleb teha tekstiloomeülesanne ja valikvastustega test (30%) ning läbida vestlus (30%). Kokku peab saama vähemalt 65 punkti. (Tallinna Ülikool a)
Teine eriala, mida saab õppida, on referent-toimetaja. Seal saad teadmisi näiteks erialase toimetamisprojekti kohta, õpid akadeemilist kirjutamist, andmeallikaid ja refereerimist. Mida on aga vaja teha, et edukalt sisse saada? Jällegi arvestatakse eesti keele riigieksami tulemust (40%), tuleb teha tekstiloomeülesanne ja valikvastustega test (30%) ning etteütlus ja refereerimisülesanne (30%). Kokku tuleb saada vähemalt 65 punkti. (Tallinna Ülikool b)
Viimasena toome välja pedagoogika õppekava. Seal õpid Sa kriitiliselt mõtlema, kuidas õpilast kooli keskkonnas toetada ning näiteks ka kasvatusteaduste aluseid. Kui kolm aastat on edukalt läbitud, on võimalik minna tööle põhikooli või gümnaasiumi, et õpetada just neid õppeaineid, mis Sulle meeldivad. Mida pead aga tegema, et üldse ülikooli saada? Läbida tuleb sisseastumistest (30%), pead tegema kirjaliku juhtumianalüüsi (30%) ja jätma endast parima mulje kutsesobivusvestlusel (40%). Ja ongi kõik! Kui saad kokku vähemalt 65 punkti, võid kergemalt hingata! (Tallinna Ülikool c)
Tuletame meelde, et need valikud ei ole kindlasti lõplikud. Kui Sind huvitab aga eesti keel, kirjandus või soovid hoopis õpetajaks saada, siis oleme kindlad, et mida iganes Sa neist valid, tuleb iga eriala kasuks, et näha keelt laiemalt. Eesti keele õppimine ei ole kindlasti vaid kirjavahemärgid. Eesti keel on väga lai ja põnev!
Teema lõpetuseks anname Sulle väikese soovituse: valiku tegemisel ei tohiks lähtuda vaid õppekava nimetustest. Sageli võib olla mingi osa eesti keelt põimitud ka muudesse erialadesse. Alati tasub süveneda sisusse!
________________________________________________________________________________________________________________
Allikad
Tallinna Ülikool a. Humanitaarteaduste instituut. Eesti keel ja kirjandus; https://www.tlu.ee/ht/eesti-keel-ja-kirjandus. Vaadatud 27.04.2024.
Tallinna Ülikool b. Humanitaarteaduste instituut. Referent-toimetaja; https://www.tlu.ee/ht/referent-toimetaja. Vaadatud 27.04.2024.
Tallinna Ülikool c. Haridusteaduste instituut. Pedagoogika; https://www.tlu.ee/hti/pedagoogika. Vaadatud 27.04.2024.
Comments are closed