Keeleõppija Sõnaveeb on hea sõnastik, kus saavad eesti keele kui teise keelena õppijad mugavalt abi oma küsimustele. Samuti sobib see hästi eesti keel kui teise keelena õpetajatele. Eesti keele instituut on alates 2020. aastast arendanud keeleportaali Sõnaveebi kõrval Keeleõppija Sõnaveebi, et keelekasutaja saaks kogu info kätte ühest kohast. (Kallas, Koppel 2021: 23, 28)

Keeleõppija Sõnaveebist leiab keeleõppija infot 5000 eesti keele kõige olulisema sõna kohta. Sõnad on esitatud lihtsas keeles ja need on igapäevastes situatsioonides hakkama saamiseks piisav arv. Sõnade kõrval leiab ka 700 pilti sõnade seletuste paremaks mõistmiseks. Lisaks on esitatud sõnavormid, mis on paljudele suur raskus. Sõnavormide puhul on võimalik vaadata, mis on sõna põhivorm ning kuidas sõnu käänata ja pöörata (käändsõnade puhul kõik käänded ainsuses ja mitmuses, pöördsõna puhul kõik pöördelised ja käändelised vormid). Sõnavormide puhul saab vaadata ka rõhku, väldet, peenendust ja liitsõnapaari. (Kallas, Koppel 2021: 23–25)

Võimalik on kuulda sõnade hääldust, mille näitelauseid loeb ette robothääl. Esitatud on ka grammatilise info esitus, milles on välja toodud rektsioonid ehk grammatilised vormid (nt tahab keda näha ja vaatab keda-mida). Võimalik on näha naabersõnu ehk sõnu, mis esinevad teiste sõnadega sageli koos (nt ahju kütma, järele aitama). Oluline on naabersõnadest teadlik olla ja need kohe ära õppida, et hiljem ei tekiks eesti keelt rääkides vigu. Tähenduste juures on välja toodud sünonüümid ja antonüümid. (Kallas, Koppel 2021: 25–26) Sõnaveeb on suurepärane vahend, mida saab kasutada teiste keelte õppimisel ja õpetamisel, tulevikus lisanduvad vene ja prantsuse keele vastetele ka inglise, saksa, soome jt keeled. Lisaks leiab õppematerjale alamlehelt „Õpime eesti keelt“ erinevaid teemasid, kuidas väljendada aega, kasutada põhi- ja järgarve ning kirjavahemärke, aga ka kirja kirjutamise kohta jpm. (Kallas, Koppel 2021: 26–27)

________________________________________________________________________________________________________________

Allikas

Koppel, Kristina; Kallas, Jelena 2021. Keeleõppija Sõnaveeb eesti keele kui teise keele õppija abilisena. Oma Keel 43, 23–30.

Kategooriad:

Tags:

No responses yet

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga