riigieksam, lugemisulesanne

Lugemisülesanne on paljudele eksamitegijatele raskem kui kirjand, kuna see nõuab täpseid vastuseid ja sageli pisut ridade vahelt lugemist. Kirjand seevastu on loomingulisem, mis nõuab teemas püsimist. Kirjuta & Räägi keeletoimetaja Mailis Saul esitab mõned lihtsad, aga vajalikud nipid, et saaksid paremini aru, mida Sinult lugemisülesandes vastusena oodatakse ja oskad seeläbi olla täpsem nende vastuste koostamisel. Need on nipid, mida Mailis gümnaasiumiõpingute ajal alati kasutas ja tänu nendele sai ta 2016. aasta riigieksamil 92 punkti. Seega mõtle, mida neist nippidest juba kasutad ja ehk saad siit endale ideid juurde!

Loe
Esimene väga oluline punkt on võtta ette üks lugemisülesanne ja lugeda rahulikult läbi KÕIK küsimused, mis seal küsitud on. Hea, kui loed need läbi mitu korda. See annab aimu, kas saad neist aru või on mõne teise lugemisülesande küsimused Sinu jaoks arusaadavamad. Kui oled teinud kindlaks, et need on Sinu jaoks vastatavad, siis liigu edasi järgmise punkti juurde.

Küsimuste mustand
Teine väga tähtis (kui mitte kõige tähtsam) punkt on teha mustand IGA KÜSIMUSE KOHTA. Võta ette esimene küsimus ja pane märksõnadena väga täpselt kirja, MIDA Sinult küsitakse. Sealjuures kasuta kindlasti värve, kirjuta suurelt, tee nooli, kriipse jne – mida sodisem Sinu mustand on, seda parem! See näitab seda, et oled süvenenud küsimusse ja saad aru, mida Sinult vastusena oodatakse.

Esitame siinkohal Mailise ühe osa lugemisülesande mustandist (Foto 1). Kahjuks ei õnnestunud tal leida originaalküsimust, kuid siit saab aimu, milline üks korralik mustand välja näeb – ta on võtnud väga lühidalt kokku, mida temalt küsitakse ning ringitanud olulise osa (analüüsi), et see ei ununeks teha.

Foto 1. Lugemisülesande küsimuse ja vastuse mustand. (Saul, eraarhiiv)

Esitame siinkohal veel ühe Mailise tehtud küsimuse mustandi koos originaalküsimusega (Foto 2). Küsimus on võetud 25. aprilli 2016. aasta eesti keele riigieksami lugemisülesande variandist nr 1 ja küsimus on järgmine: „1. Mis paelub poes neiut, mis noormeest? Iseloomusta mõlemat tegelast sellest lähtuvalt. Toeta kummagi tegelase iseloomustust 2 tekstinäitega. (15 punkti)“ (Eesti keele riigieksam 2016: 3).

Foto 2. Lugemisülesande küsimuse mustand. (Saul, eraarhiiv)

Nagu näha, on ühe küsimuse all küsitud Sinult kolme asja kohta:

  1. Mis paelub neiut, mis noormeest?
    Nipp: Mailis on teinud sõnale paelub ringi ümber, kuna see on oluline, mida tekstist otsida.
  2. Iseloomustus
  3. Kaks näidet
    Nipp: Mailis on kirjutanud MÕLEMA KOHTA suurelt, et püsiks meeles tuua näiteid nii neiu kui noormehe kohta. Järelikult oodatakse Sinult kokku nelja näidet!

Ära unusta, et kõigile neile küsimustele tuleb vastata!

Kui see osa on tehtud, liigume edasi järgmise punkti juurde.

Vastuste mustand
Kui küsimustest on tehtud lühikesed mustandid, on aeg hakata küsimustele vastama. Vaatame korraks tagasi Fotole 1. Esmalt pani Mailis taaskord lühidalt mustandisse kirja need vastused, mis ta tekstist leidis. Üks nipp vastuste leidmisel on see, et otsi tekstist küsimuses esitatud sõnu või sünonüüme – see võib Sind aidata. Vahel võivad vastused olla peidetud ka ridade vahele, mille puhul aitab vaid mõttega teksti juures olemine. Kui lühivastused olid mustandisse kirjutatud, liikus ta edasi tervikteksti tegemise juurde. Ta tegi plussid nende lühikeste mõtete juurde, mida ta juba pikas vastuses kasutas, et midagi ei saaks topelt. Seejärel luges ta läbi kogu enda vastuse ja tegi parandused värvilisega. Ära karda muuta sõnade või lausete järjekorda ega üleliigse maha tõmbamist. Kirjutamine on protsess!

Üks väike nipp veel siia juurde – iga küsimuse juures on punktide arv, mis selle vastuse eest saab. Kui vastuse eest on võimalik saada 15 punkti, siis annab see sulle vihje, et eeldatav vastus peaks olema umbes 90 sõna. See hoiab fookust, et Sa kirjutaksid vaid sellest, mida Sinult küsitakse ega hakka liialt „lobisema“.

Vastuse puhtand
Kui oled mustandiga rahul ja enam midagi muuta ei soovi, siis on käes kõige mõnusam hetk – kirjuta eksamipaberile enda puhtand ja oledki valmis!

________________________________________________________________________________________________________________

Allikad

Eesti keele riigieksam 2016. https://innovesa.sharepoint.com/sites/SA_Innove_testide_keskus/Shared%20Documents/Forms/AllItems.aspx?ga=1&id=%2Fsites%2FSA%5FInnove%5Ftestide%5Fkeskus%2FShared%20Documents%2FRiigieksam%2FEesti%20keel%2F2016%2FEksamit%C3%B6%C3%B6%20%28RE%20eesti%20keel%202016%29%2Epdf&viewid=d485cc14%2D3553%2D49f3%2Da6e6%2Dedc0a7da7f9f&parent=%2Fsites%2FSA%5FInnove%5Ftestide%5Fkeskus%2FShared%20Documents%2FRiigieksam%2FEesti%20keel%2F2016. Vaadatud 9.12.2022.

Saul, Mailis. Eraarhiiv.

Kategooriad:

Comments are closed