Sellel korral vastab küsimustele Kirjuta & Räägi keeletoimetaja Merily. Ta alustas Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse bakalaureust 2015. aasta sügisel ning lõpetas 2020. aastal sama eriala magistri. Merilyl on ligi kümneaastane kogemus keeletoimetajana ja korrektorina nii suuremates kui ka väiksemates ettevõtetes.
Head lugemist! 🙂
Miks eesti keel?
Asusin pärast gümnaasiumi lõppu Tartu ülikoolis õppima eriala, mis mulle üldse ei sobinud, aga õnneks oli meil kohustuslik eesti keele kursus. Selle jooksul sain teada, et samas koolis saab keeleteadust ka õppida, nii et vahetasin eriala. Ma ei teadnud, kes minust selle haridusega saada võiks, aga õpingute käigus mõistsin, et võib-olla meeldiks mulle teiste kirjutisi parandada. Nii et tegelikult jõudsin selle erialani üsna kogemata.
Miks olla keeletoimetaja ja kuidas selleks õppida saab?
Keeletoimetaja haridust pakub näiteks Tartu ülikool, kust saab rikkaliku teoreetilise põhja, aga soovi korral ka praktilist kogemust ja hea kontaktide võrgustiku.
Keeletoimetajaks olemise põhjustest võin rääkida vaid enda vaatenurgast. Ma ei naudi ise kirjutamist, aga hindan väga korrektselt kirjutatud tekste – keeletoimetades saan aidata kirja pandud mõtted ilusaks vormida, ent ei pea neid ise nullist üles ehitama. Keeletoimetajad töötavad eesti keele hoidmise nimel ja nende hulka kuuluda on au.
Mis on keeletoimetamises väljakutsuv?
Keel ei ole mustvalge – olukordi, kus on ainult üks õige vastus, on vähe. Keeletoimetajana pean alati olema valmis oma parandusi põhjendama ning seejuures arvestama kliendi soovide ja eripäradega. Kõik need aspektid muudavad selle töö põnevamaks, ent tekitavad mõnikord ka peavalu.
Mis on sinu eesti keele/kirjanduse lemmikteema?
Minu lemmikud vahetuvad tihti, ka väljaspool eesti keele maailma, aga praegu meeldivad mulle keeles justnimelt need kohad, kus on ainult üks õige vastus – peamiselt puudutavad need kirjavahemärgistamist. Kõrvutan seda teemat mõnikord matemaatiliste valemitega, kus reegleid tundes on tulemus väga loogiline.
Miks Kirjuta & Räägi?
Kirjuta & Räägis on palju motiveeritud noori inimesi ja see innustab.
Kirjuta & Räägi üks ütlemistest on eesti keele oskus on karjääri alus – miks on Sinu arvates eesti keele oskus karjääri alus?
Riigikeele valdamine on vajalik igal elualal. Keelekasutuse ja viisakuse põhjal teeme suhtluskaaslase kohta tihtilugu esimesed järeldused. Netiajastul on suur osa suhtlusest kirjalik, seega on täpne, selge ja korrektne kirjalik eneseväljendusoskus hädavajalik.
Kuidas olla parem kirjutaja?
Paremaks kirjutajaks saab see, kes tahab parem kirjutaja olla. Huvi, lai silmaring ja harjutamine võiksid olla ühed hea kirjutamise märksõnad. Aga et mitte jätta kõrvale keeletoimetajate väga tähtsat, kuigi tihtipeale nähtamatut osa ilusa keelega kirjutistes, tasub esile tõsta, et keeletoimetajad on valmis oma parandusi põhjendama ja tagasiside on õppimiseks ääretult kasulik allikas. Tegelikult pöörduvadki meie poole enamasti need autorid, kes oskavad juba ise hästi kirjutada.
Comments are closed