Mari-Liis on lõpetanud Tartu Ülikooli skandinaavia keelte ja kultuuri bakalaureuse ning eesti ja soome-ugri keeleteaduse magistri. Praegu uurib Mari-Liis samal suunal eesti keelt Tartu Ülikooli doktoriõppes.
Miks eesti keel?
Kuigi mul on kaks emakeelt, siis ma olen alati tundnud mingisugust erilist sidet eesti keelega, mida on raske sõnadesse panna. Kuid just see side innustab mind iga päev tegelema eesti keelega, olgu see õppimise, õpetamise või uurimise kaudu.
Mis on eesti keele õpetamisel Sinu jaoks väljakutsuv?
Kindlasti pakub õpetamisel enim väljakutset just individuaalne lähenemine. Me võime võtta ette kellegi koostatud õpikud ja pidada näpuga järge seal antud juhtnööridel, kuid selline õpetamine mõjub kuivalt. Iga inimene õpib erinevas tempos, tema vajadused ja võimekus on erinevad ning nende asjaoludega tuleb arvestada. Ometi selle kuldse kesktee leidmine võtab aega, kuid kui lõpuks see õpetaja ja õpilase vaheline klikk tuleb ära, pakub õpetamine rohkelt rõõmu.
Kui rääkida kitsamalt eesti keele õpetamisest, siis siin on parajaks pähkliks igasugune grammatika seletamine. Emakeelse kõnelejana valdad keelt väga heal tasemel, kuid igapäevaselt ei mõtle nii palju sellele, miks kasutad mõnes kontekstis just seda sõna või grammatilist vormi. Siinkohal aitab palju kaasa õpilasega arvestamine ja tema „baasteadmiste“ mõistmine.
Miks olla eraõpetaja?
Eraõpetaja töö on väga paindlik. Kui vähegi tekib tunne, et tahad õpetamist natuke proovida, aga võibolla ei saa ajaliselt nii palju pühenduda, siis eraõpetamise lahendus on ideaalne. Eraõpetajana saad ka töötada õpilastega individuaalselt, mis vähemalt isiklikus vaates on palju pingevabam kui näiteks rühma õpetamine ning hõlbustab õpilase ja õpetaja vahelise usalduse tekkimist.
Mis on sinu eesti keele/kirjanduse lemmikteema?
Ühte selget lemmikteemat on keeruline välja valida. Sõnavara tasandil meeldivad mulle igasugused unarsõnad, sõnaloome jne – ehk kõik see, mis aitab meil eneseväljendust rikastada. Suhtluse tasandil pakuvad mulle huvi nii noored kui ka mitmekeelse taustaga eesti keele kõnelejad, sest nende keelekasutus on väga mitmekesine ja üllatusterohke.
Miks Kirjuta & Räägi?
Kirjuta & Räägi on nagu väike perekond, kus õhkkond on väga vaba ja kogu kollektiiv on äärmiselt sõbralik. Õpetajal on vabadus kujundada tunnid täpselt selliselt nagu õpilasel on vaja; õpilane saab aga õpetaja, kes päriselt soovib toetada ja arendada.
Mis mind esialgu Kirjuta & Räägi juurde tõmbas oli muidugi sotsiaalmeedia – ei ole just iga eesti keelega seotud ettevõte võtnud endale vaevaks tutvustada eesti keelt niivõrd regulaarsete ja atraktiivsete infoampsude kaudu. Seetõttu usun, et Kirjuta & Räägi võiks meeldida ka noorematele eesti keele huvilistele, olenemata sellest, mis on nende emakeel.
Soovitus, kuidas olla parem kirjutaja.
Kirjutamine on väga lai tegevusvaldkond, kus õpiruumi on ka kõige kogenenud kirjutajal. Mind isiklikult on aidanud kolm võtet.
Esiteks aitab alati vana hea lugemine. Siinkohal ei pea ma silmas ainult ilukirjanduse lugemist, vaid just erinevate tekstiliikide (uudiste, veebipäevikute, tarbekirjanduse, esseede, arvustuste, teadusartiklite, kommentaaride jpm) lugemist. Mitmekülgne lugemine mitte ainult ei arenda sinu sõnavara, vaid ühtlasi näitab, kuidas eri olukordades tuleb end kirjalikult väljendada.
Teiseks tasub alati teha vigade analüüsi, eriti kui maadled sama tekstiliigi kallal. Vigade analüüsimine eeldab omakorda regulaarset kirjutamist. Kui nädala või kuu pärast tuled sama teksti juurde tagasi, hakkad seda vaatama hoopis uue pilguga.
Kolmandaks peab leidma oma hääle. Iga inimene kirjutab omamoodi, mistõttu ei tasuks hakata kedagi matkima. Eesti keel on piisavalt paindlik, et lubab mängida sõnastusega. Seepärast leia selline sõnastus, mis on Sulle kõige mugavam.
Miks on Sinu arvates eesti keele oskus karjääri alus?
Minu meelest eesti keele kõnelejaid on tõenäoliselt rohkem kui eesti keele oskajaid. Mis eristab kõnelejaid ja oskajaid? Ühed suudavad lihtsalt rääkida vastavas keeles, teised aga teavad ennast väljendada vastavalt olukorrale. Just selle erinevuse tajumine annab eelise tööturul. Kui oskad märgata, kuidas keelekasutus erineb näiteks sõpradega suheldes ja müügipakkumist tehes, siis jätad tööalaselt endast professionaalsema mulje. Ja siin pole otseselt vahet, kas eesti keel on emakeel või teine/kolmas keel – vigu teeme me kõik.
No responses yet