Sünonüümideks peetakse sõnu, millel on samasugune tähendus, seetõttu saab neid sõnu lauses üksteisega asendada, näiteks väike ja pisike, valge ja hele ning must ja määrdunud. Olenevalt keelkastutuse situatsioonist kasutatakse sünonüüme erinevalt. Sünonüümid erinevad näiteks intensiivsuse, registri jm aspekti poolest. (EKI Teatmik 2022)

Need jagunevad täissünonüümideks ja osasünonüümideks. Täissünonüümide puhul on sõnad üksteisest erinevad, seevastu on samased ja üksteisega asendatavad sõnad, näiteks ligidal ja lähedal, kolmapäev ja kesknädal. Osatähenduse puhul on sõnade puhul vaid tähenduslik sarnasus või lähedus ainult osa tähendusest, näiteks on sõnal kõva 14 tähendust ja sõnal kange vaid 7, kuid kolmes tähenduses on kõva ja kange sünonüümid (a) kehajõult tugev, b) väga tugev, suur, c) millegi poolest silmatorkav või väljapaistev, tubli, hakkaja). (E-keelenõu 2018)

Osasünonüümi järgi võib sõna sügav sünonüümideks olla madal ja kõrge (nt „Paks lumi on kõrge lumi ja sügav lumi“) ning jäme ja peen (nt „Sügav hääl on jäme. Sügav analüüs ja vahetegemine on samal ajal peened“) Alguses võib tunduda veider, et mõlemad sõnad on sügava vastandid, sest nende põhitähendus on erinev. Sellegipoolest on need osasünonüümid, mida on võimalik kasutada mõne alltähenduse juures, kontekstis või püsiühendis. (Leemets 2021)

Sageli esineb osasünonüümiat ajaühikute puhul. Näiteks kui soovime öelda, et meid veidi oodataks, võime öelda nii „oota üks sekund“ kui ka „oota üks hetk“. Nii võivad sama ühepikkused olla hetk ja tund, kui mõtleme õiget saabuvat aega. Samuti kasutatakse osasünonüümiat rohkesti eitusväljendites (näiteks „Taskus pole sentigi/pennigi/kopikatki“), aga ka eri mõõtühikutes (näiteks „Pidutsejal on sees väike gramm, kraad või promill”) ja paljudes muudes olukordades. (Leemets 2021)
________________________________________________________________________________________________________________

Allikad

EKI Teatmik 2022. Sünonüümid. https://eki.ee/teatmik/sunonuumid/. Vaadatud 20.07.2022.

E-keelenõu 2018. Sünonüüm. http://kn.eki.ee/?Q=s%C3%BCnon%C3%BC%C3%BCm. Vaadatud 20.07.2022.

Leemets, Tiina 2021. EKI keelekool: madal on sügav on kõrge. https://arvamus.postimees.ee/7259060/ak-eki-keelekool-madal-on-sugav-on-korge. Vaadatud 20.07.2022.

Kategooriad:

Tags:

No responses yet

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga