Kuidas Sina neid sõnu hääldad – süüa või süia, müüa või müia?

Eesti foneetika dotsent Pire Teras ütleb, et nii nagu me teatud sõnu hääldame, me kirjas päris nii ei märgi. Ühed sellised on sõnad, kus on pikk üü ja neile järgneb täht a, e või u. Seega nendes sõnades me ei häälda üü, vaid üi ehk süia ja müia. (Pire Teras sõnade …) „Eesti keele käsiraamatu“ järgi kuulub selline küsimus i ja j ortograafia valdkonda, milles on samuti öeldud, et kuigi teatud sõnades hääldatakse ü järel i, siis seda kirjapildis ei kirjutata. Sellised sõnad on näiteks veel lüüa, hüüa, püüa, püüe. (EKK 2020: 61)

Kui aga kõnes öelda korrektselt süüa ja müüa, siis nimetatakse seda hüperkorrektseks häälduseks, mida võib ka mõningates kohtades kuulda, näiteks avalik-ametlikes esinemistes, mil tekst on ees (Pire Teras sõnade …).

Küll aga on mõningad sõnad, kus on ka kirjapildis üi kõrvuti, näiteks sõnades rüiu, ptüi! või osades võõrsõnades (Pire Teras sõnade …).

Selline hääldus on üldiselt iseloomulik Põhja-Eesti murrete hääldusele. Küll aga võib Põhja-Eestis aeg-ajalt kohata üi hääldust ka sellistes sõnades nagu küinal (küünal) või nüid (nüüd). Lõuna-Eestis hääldatakse selliseid sõnu hoopis müvvä (müüa) ja lüvvä (lüüa). (Pire Teras sõnade …)

Jäta meelde: kuigi eesti keele õigekiri on häälduslähedane, siis näiteks sõnu süüa ja müüa ei hääldata kirjapildi järgi vaid üi-na (Pire Teras sõnade …).

Tee kaasa väike harjutus! Mõtle ka enda sõnade hääldamise peale – kas Sina hääldad selliseid sõnu hüperkorrektselt või siiski üi-na? Kas oled tähele pannud, et keegi ütleb selliseid sõnu hüperkorrektselt? Kui oled, siis milline situatsioon see oli?

________________________________________________________________________________________________________________

Allikad

2020, mai 4. Pire Teras sõnade süüa ja müüa hääldamisest [Audio podcasti episood]. Sõna-sõnalt. Postimees Grupp; https://elmar.pleier.ee/podcast/sona-sonalt/62882. Vaadatud 14.07.2022.

EKK = Erelt, Mati, Tiiu Erelt, Kristiina Ross 2020. Eesti keele käsiraamat. Uuendatud väljaanne. Tallinn: Eesti Keele Instituut; https://www.eki.ee/books/ekkr20/ekkr20.pdf.

Kategooriad:

Tags:

Comments are closed