Aina rohkem saame õppimisel ja õpetamisel kasutada tekstiloomemootoreid, mis teevad meie elu lihtsamaks. Eelkõige kasutame neid õpetamises ja õppimises, millel on suur mõju haridusele. Ehkki need on abiks õpetajatele, õpilastele, lastevanematele ja paljudele teistele, tekitavad need samapalju küsimusi. (Targalt internetis 2023) Juturobotite tõttu on keeruline teha vahet, mis pole enam nii oluline ja mida peame endas veel arendama.

Hiljuti, 2023. aastal avaldas Tartu Ülikool juhendi tekstirobot ChatGPT kasutamiseks (Tartu Ülikool 2023). ChatGPT võimaldab luua eri teemadel tekste ja detailseid vestlusi, kui on soov otsida infot või vastata küsimustele. Seda iseloomustab inimlik ja loomulik suhtlus, kus küsimusi saab täpsustada, vestlusi ümber lükata ja tunnistada oma vigu. Tekstirobotit saab kasutada kõikides ettevõtmistes sisu loomiseks. Tänu kasutajakogemusele õpib see kasutaja vajadusi ja harjumusi tundma. (Sirp 2023).

Küsisime ka ise ChatGPT-lt küsimuse puugihammustuse korral tegutsemiseks. Esmalt tuli Gmailiga kasutaja teha. Seejärel avanes esileht, mille all on Send a message, kuhu tulebki oma küsimus või lause kirjutada:


Näide puugihammustuse korral tegutsemiseks (küsimused ja vastused):

Pea meeles!

Kahtlemata on üks murekoht ChatGPT kasutamise puhul akadeemiline petturlus. Seega võiks enne tekstiroboti kasutamist läbi lugeda Tartu Ülikooli juhendi, et end kurssi viia selle kasutamisega õppetöös (Tartu Ülikool 2023). Juhendit täiendatakse veel peagi sügisel, et kasutamine oleks veelgi selgem. Teisalt on õpilaste praktika näidanud, et murekohti on veelgi. Nimelt on ChatGPT väiteid keerulisem kontrollida, kui just ise usaldusväärsete allikate põhjal teksti kokku pane. Lisaks ei saa kindel olla viidetes, sest võidakse esitada nii, et neid polegi tegelikult olemas või need pole teaduspublikatsioonile kohased. (Lindpere 2023)

Murevaba ChatCPT kasutamist!

Kui oled siiski hädas teksti kirjutamisel ja viimistlemisel siis usalda oma tekstid meile ning asjatundlikud ning parimad keelekorrektorid ja -toimetajad aitavad need korda teha. Kirjuta meile oma ideest ja soovist juba täna siin!

_______________________________________________________________________________________________________________

Kasutatud allikad

Lindpere, E, I. 2023. Tartu Ülikool lõi suunised tekstiroboti kasutamiseks: piiramiseks suulised ja kirjalikud eksamid kohapea. Delfi. https://forte.delfi.ee/artikkel/120181894/tartu-ulikool-loi-suunised-tekstiroboti-kasutamiseks-piiramiseks-suulised-ja-kirjalikud-eksamid-kohapeal. Vaadatud 20.05.2023.

Sirp 2023. Kas juturobot võtab üle. https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c21-teadus/kas-juturobot-votab-ule/. Vaadatud 20.05.2023.

Targalt internetis 2023. Tekstirobotid ja kool. https://www.targaltinternetis.ee/uudised/2023/03/tekstirobotid-ja-kool/. Vaadatud 20.05.2023.

Tartu Ülikool 2023. Tartu Ülikooli suunis teksti kasutamiseks õppettöös. https://ut.ee/et/sisu/tartu-ulikooli-suunis-tekstiroboti-kasutamiseks-oppetoos. Vaadatud 20.05.2023.

Kategooriad:

Comments are closed