Sünonüümideks peetakse sõnu, millel on samasugune tähendus, st neid sõnu saab lauses üksteisega asendada, näiteks väike ja pisike, valge ja hele ning must ja määrdunud. Olenevalt keelekastutuse situatsioonist kasutatakse sünonüüme erinevalt. Sünonüümid erinevad näiteks intensiivsuse, registri jm aspekti poolest. (EKI teatmik 2022)

Seega pole sõnad kunagi võrdsed. Nii esineb näiteks sõnakorpuses sõna ilus kolm korda rohkem kui sõna kaunis. EKI ühendsõnastikus Sõnaveebis on sõnal ilus võrreldes sõnaga kaunis ka kolm korda rohkem tähendusi, millest vaid ühel sõnal ei esine nende vahel sünonüümsust. On mõned olukorrad, kus eelmainitud sõnu kasutatakse rohkem kui teises olukorras. Näiteks kasutame mõlemaid sõnu kellegi välimuse kirjeldamiseks, nagu Ta on ilus nagu ta ema ja Tal on kaunis riietus. Kasutamise erinevus ilmneb näiteks ilma ja looduse iseloomustamisel ehk ilma puhul kasutame sagedamini sõna ilus (Ilm on olnud pikalt ilus) ja looduse puhul sõna kaunis (Loodus on kaunites värvides). (Koppel 2022)

Huvitav näide sünonüümide kasutusest ilmnes koroonapandeemia ajal, mil eesti omasõnalise sünonüümi kaugõpe asemel eelistati võõrsõna distantsõpe. Keeruline on leida head põhjendust, miks võiks distantsõpe olla parem kui kaugõpe. Võimalik, et Nõukogude ajal oli kaugõppel halvustav tähendus, mida väidavad 30–40aastased. Osa inimesi leiab neis sõnades aga tähendusvarjundeid, mistõttu sõna kaugõpe olevat kasutusel vaid kutse- ja kõrghariduses ning sõna distantsõpe üldhariduskoolides. Seevastu leiab Tallinna Ülikooli emakeeleõpetuse dotsent, et kaugõpe on kaugõpe, olenemata sellest, et seda kasutatakse mis tahes klassis või kursusel. (Puksand 2022)

_______________________________________________________________________________________________________________

Allikad

EKI teatmik 2022. Sünonüümid. https://eki.ee/teatmik/sunonuumid/.  Vaadatud 24.08.2022.

Koppel, Kristina 2022. Keelesäuts. Ilusad ja kaunid sünonüümid. https://vikerraadio.err.ee/1608618364/keelesauts-ilusad-ja-kaunid-sunonuumid. Vaadatud 24.08.2022.

Puksand, Helin 2022. Kasutagem oma ilusat eesti keelt õigesti! https://sirp.ee/s1-artiklid/c7-kirjandus/kasutagem-oma-ilusat-emakeelt-oigesti/. Vaadatud 24.08.2022.

Kategooriad:

Comments are closed